informacje finansowe

 

Kultura
Polacy siedzą w Jaskini Ciemnej, a Czerwona Róża wciąż intryguje. Co oglądamy, czytamy, czego słuchamy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/24/cb/18/z26000164M,Jean-Rondeau--francuski-klawesynista-luzak-z-broda.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Rysowniczka Kate Evans stworzyła komiks "Red Rosa", szkoda tylko, że Róża Luksemburg przedstawiona jest przez wydawcę jako "niemiecka rewolucjonistka". Co na to Reduta Dobrego Imienia Macieja Świrskiego tropiąca wszelkie uchybienia wobec Polski i Polaków?Jan Pietrzak w Centrum Sztuki Współczesnej. Myślicie, że to żart? Nie, to nowy dyrektor
<img src='https://bi.im-g.pl/im/33/cb/18/z25998643M,Jan-Pietrzak-wystapi-na-dziedzincu-warszawskiego-C.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Gdybym coś takiego wymyślił w felietonie, sam uznałbym to za żart dość płaski, przewidywalny i banalny. Fundacja Jana Pietrzaka Towarzystwo Patriotyczne zagra na dziedzińcu warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.Noblista o wyborach, które nie idą po myśli władz. "Przewidział nawet grajdoł, który nam właśnie zaserwowano"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/dc/23/18/z25310172M,Wybory---po-krotkiej--tygodniowej-kampanii---zosta.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>- Cieszę się, że panowie Jarkowie w swojej łaskawości przedłużają nam promocję tej powieści, bo zawsze warto promować dobrą literaturę. Już dawno nie mówiło się u nas tyle o Saramago. Niemniej wolałbym, żeby zajmowali się promocją jakichś mniej przerażających tytułów - mówi tłumacz "Miasta białych kart", powieści portugalskiego noblisty José Saramago, wznowionej przez poznański Dom Wydawniczy "Rebis".Rewolucyjna środa z Samuelem L. Jacksonem, Fordem i Malkovichem. Co dziś czytamy, oglądamy, czego słuchamy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/62/ca/18/z25997154M,Serial--Space-Force-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W Stanach wojsko wychodzi na ulice i trwają zamieszki na tle rasowym, ale zamiast oburzać się zamalowanym Kościuszką, warto obejrzeć wybitny film "Nie jestem twoim Murzynem". Polecam też kosmos z Trumpem w tle, pocztówkę z przedwojennej żydowskiej utopii, a nawet rewolucyjne reggae.


"Nadzieja", koncert na dachu i kobiety w Bauhausie. Co dziś czytamy, oglądamy, czego słuchamy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/45/9a/18/z25798469M,Karolina-Czarnecka-zagra-na-dachu-Galerii-Wilenski.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że Państwo macie już dość tych twarzy nagrywanych telefonem komórkowym, które drżącym głosem opowiadają o spektaklach teatralnych czy szykują się do koncertów. Ale z drugiej strony to niepowtarzalna szansa na udział w kulturze bez wychodzenia w domu.


Figura i Poniedziałek w największej teatralnej premierze czasu pandemii. A reżyser jako złoty słoń
<img src='https://bi.im-g.pl/im/39/ca/18/z25993785M,Katarzyna-Figura-jako-Goplana-i-Marta-Zieba---Ball.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Aktorzy nie spotkali się na scenie ani na sali prób. "Balladyna" to ciekawostka, efektowny dokument teatru czasów zarazy, trochę żart, eksperyment. Jak połączyć izolacyjny minimalizm z tęsknotą za rozmachem formy, premierowym blichtrem i teatralną bliskością?


Pogrzeb Jerzego Pilcha będzie skromny. "Jurek bardzo o to prosił"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/a5/c9/18/z25990053M,Pogrzeb-Jerzego-Pilcha-odbedzie-sie-w-czwartek-w-K.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Pogrzeb Jerzego Pilcha odbędzie się w czwartek 4 czerwca w Kielcach, mieście, w którym pisarz spędził ostatnie miesiące życia.


Christo nie żyje. Artysta, który opakował Reichstag, zmarł w wieku 84 lat
<img src='https://bi.im-g.pl/im/8f/c9/18/z25992079M,Christo-nie-zyje--Na-zdjeciu--artysta-podczas-prac.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Christo z partnerką Jeanne-Claude opakował błyszczącą folią budynek Reichstagu, paryski most Pont Neuf, rozłożył dryfujące pomosty na jeziorze Iseo. Mówił: "Piękno, nauka i sztuka zawsze zatriumfują".


Świat płonie, do diabła z dorosłymi! Co dziś oglądamy, czytamy, czego słuchamy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/d3/c9/18/z25991379M,Piotr-Fronczewski-w-filmie--Akademia-Pana-Kleksa--.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Zmieniające się jak w teleskopie obrazki z Polski i ze świata w telewizyjnych newsach - czy to jeszcze rzeczywistość, czy już serial pisany przez uzbrojonych w nieskończoną wyobraźnię scenarzystów?


Teatry nie chcą popełniać finansowego samobójstwa, ale pierwsze premiery jeszcze w czerwcu
<img src='https://bi.im-g.pl/im/3b/25/16/z23222075M,Krystyna-Janda-w--Zapiskach-z-wygnania----tym-spek.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Granie w plenerze, premiery w wakacje albo dalsze zamknięcie. Teatry z kwarantanny wychodzą na bardzo różne sposoby. I boją się o przyszłość. Gdzie będziemy mogli pójść do teatru już w czerwcu?