informacje finansowe

 

Kultura
Nie "koronawirus", nie "lockdown". Dlaczego nie będzie Słowa Roku 2020
<img src='https://bi.im-g.pl/im/9a/4f/19/z26541978M,Akademicy-pracujacy-nad--Oxford-English-Dictionary.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Akademicy pracujący nad "Oxford English Dictionary" zdecydowali się nie wybierać słowa roku 2020. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy.Potęgę 86-letniej Loren trudno ogarnąć. "Życie przed sobą" to zapewne ostatnia rola w jej życiu
<img src='https://bi.im-g.pl/im/91/4f/19/z26541713M,Sophia-Loren-i-Ibrahima-Gueye-w--Zyciu-przed-soba-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W "Życiu przed sobą" Edoardo Ponti dał swej matce Sophii Loren być może ostatnią rolę aktorską w jej życiu.Polexit, pałowany Jan Paweł II, Hitler na strajku kobiet. O czym nam mówią okładki prawicowych gazet?
<img src='https://bi.im-g.pl/im/e2/50/19/z26542306M,Okladki-tygodnikow--Do-Rzeczy--i--Sieci--z-23-list.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Brutalne okładki prawicowych tygodników i miesięczników mogą śmieszyć, ale zdradzają też, co ludzie władzy mają w głowie. Szermujące hasłem polexitu "Do Rzeczy" czasem sprzyja partiom konkurencyjnym wobec PiS, ale też najżyczliwiej z propisowskich mediów patrzy na rosyjskie wzorce.Eksperci i menedżerowie bronią Funduszu Wsparcia Kultury. Weryfikacja wyników - jeszcze w tym tygodniu
<img src='https://bi.im-g.pl/im/42/49/19/z26514498M,Piotr-Glinski-zarzadzil-wstrzymanie-wyplat-w-ramac.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Eksperci współtworzący słynny już program wsparcia branży kulturalnej i rozrywkowej - także znajdujący się po drugiej stronie politycznej, jak Jacek Głomb czy Maciej Nowak - apelują o jak najszybsze wypłaty. "To nie są pieniądze na kawior i szampana" - przypomina z kolei Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich.


Chińczycy wymyślili talent show nowej ery. Jurorzy oceniają wirtualnych wykonawców
<img src='https://bi.im-g.pl/im/79/4e/19/z26537081M,-Dimension-Nova----chinski--Idol---ale-z-generowan.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Na scenę przed oblicze jurorów wychodzi długonoga brunetka w przykrótkiej spódniczce i czarnym staniku na białej koszuli. Zaczyna śpiewać, a członkowie jury kiwają się w rytm muzyki. - Jak wam się podoba mój wysoki głos? - pyta na koniec. W przeciwieństwie do jurorów jest animowana.


Nie będzie śmierci na Nilu, może ktoś chociaż zginie w Orient Expressie? Oglądamy, czytamy, słuchamy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/78/4e/19/z26536568M,-Smierc-na-Nilu----nowy-film-o-Herkulesie-Poirot-z.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Kolejne premiery filmowe są przekładane, na szczęście w zanadrzu mam dla Państwa ich substytuty.


Praca w jednym ujęciu. Filmowcy z Berlina i Warszawy sprawdzają, jak wirus zmienił rynek pracy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/23/4f/19/z26540067M,Kadr-z-jednego-z-polskich-filmow-pokazywanych-w-ra.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Pandemia koronawirusa zmieniła to, jak pracujemy, które zawody uznajemy za ryzykowne i niezbędne, a które za niekonieczne. Czy te zmiany da się uchwycić obrazem? Sprawdzili to filmowcy z Warszawy i Berlina.


Polska reżyserka z najważniejszą niemiecką nagrodą za spektakl wg Twardocha
<img src='https://bi.im-g.pl/im/f1/4e/19/z26536177M,Ewelina-Marciniak-laureatka-Der-Faust---najwazniej.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>"Król" Szczepana Twardocha podbił teatr w Hamburgu. Reżyserka Ewelina Marciniak dostała za ten spektakl Fausta - jedną z najważniejszych niemieckich nagród teatralnych. Teraz szykuje tam wystawienie kolejnej słynnej polskiej książki


Tęczowy numer "Nowej Fantastyki". Wujowie odchodzą na emeryturę
<img src='https://bi.im-g.pl/im/52/4e/19/z26536274M,Nowa-Fantastyka.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Redakcja "Nowej Fantastyki" postanowiła opuścić epokę kamienną i stąd w najnowszym numerze teksty o afrofuturyzmie, fantastyce queer i campie.


Krzysztof Zalewski: Nie wyobrażam sobie grania z homofobami. Tęczowy znaczek to nowy punk rock
<img src='https://bi.im-g.pl/im/d3/4d/19/z26531795M,Krzysztof-Zalewski.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>- Chciałbym zatrzymać efekt cieplarniany, uratować niedźwiedzie polarne i nakarmić cały świat, ale nie segreguję śmieci, nie uśmiecham się do sąsiada i nie dbam o relacje z najbliższymi - mówi Krzysztof Zalewski.