informacje finansowe

 

Kultura
Gliński to wierny uczeń Zybertowicza. Stosuje jego słynną koncepcję rozwibrowywania
<img src='https://bi.im-g.pl/im/72/10/14/z21039730M,Wicepremier--minister-kultury-Piotr-Glinski-do-red.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Ze wszystkich pomysłów w historii ludzkości najbardziej szalona wydawała mi się zawsze idea Platona, by państwem mieli rządzić filozofowie. Okazuje się jednak, że jeszcze groźniejsi mogą być socjologowie.Piotr Gliński w TV Trwam chwali się, że stworzył już 30 instytucji kultury. Ku chwale "demokracji i pluralizmu"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/6f/d6/17/z24997231M,Minister-kultury-Piotr-Glinski-w-programie--Rozmow.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Warto pamiętać, co mówił do nas Jan Paweł II. Bo człowiek szybko zapomina. A dobrze jest uczyć się od mądrzejszych od siebie - mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, w poniedziałkowym programie "Rozmowy niedokończone" w toruńskiej Telewizji Trwam i w Radiu Maryja.Ludzie kultury apelują do Glińskiego o odwołanie dyrektora Muzeum Narodowego. Podpisz się pod listem otwartym
<img src='https://bi.im-g.pl/im/ce/b5/17/z24859598M,Dyrektor-Muzeum-Narodowego-w-Warszawie-Jerzy-Mizio.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel, Mikołaj Grynberg i Jakobe Mansztajn, Sonia Draga i Monika Sznajderman. Ponad 60 ludzi kultury podpisało się pod apelem o odwołanie prof. Jerzego Miziołka z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Publikujemy list otwarty, pod którym może się podpisać każdy.Barbie w stroju Ziggy'ego Stardusta. Lalka świętuje 50-lecie utworu "Space Oddity" Davida Bowiego
<img src='https://bi.im-g.pl/im/e1/d4/17/z24988897M,David-Bowie-jako-Ziggy-Stardust-i-Barbie--ktorej-s.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Lalka Barbie wcieliła się w kolejną ikonę popkultury. Tym razem jej strój i makijaż nawiązują do Ziggy'ego Stardusta, alter ego Davida Bowiego, który wcielał się w niego na początku lat 70.


First to fight? Wojna nie jest fajna. Ci, co chcą się pierwsi bić, pierwsi idą do piachu [WSZYSTKO W SAM RAZ]
<img src='https://bi.im-g.pl/im/bb/d4/17/z24987579M,IPN-owski-plakat-z-bledem---literowka---Poland-fir.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Zostają po nich zapłakane matki, bezbronne żony i osierocone dzieci. Albo i nic. W przededniu rocznicy wybuchu II wojny warto zastanowić się, czy lepiej pamiętać jej romantyczny obraz, czy realne dziedzictwo.


Osobiste katastrofy, kariery, kontrowersje. Jurorzy o biografiach nominowanych do nagrody Juliusz
<img src='https://bi.im-g.pl/im/89/d4/17/z24988809M.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>5 książek, 5 niezwykłych ludzi, 2512 stron. Każda podpowiada, jak lepiej żyć, czego się strzec, na czym wzorować. I każda pociesza, że w naszych nieszczęściach wcale nie jesteśmy tacy wyjątkowi. Jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" właśnie wybrało na początku lipca pięć najlepszych książek biograficznych ubiegłego roku.


Poprawność czy cenzura. Zacytowała tytuły utworów czarnoskórego muzyka. I została oskarżona o rasizm
<img src='https://bi.im-g.pl/im/5a/d4/17/z24986970M.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Amerykankę Mary Jane Leach uznano w Kanadzie za rasistkę za to, że w całości wymieniła oryginalne tytuły utworów Juliusa Eastmana "Crazy Nigger" i "Nigger Faggot". Nie miało znaczenia, że napisał je 40 lat temu afroamerykański kompozytor gej.


Rewelacyjna "Asymetria" Lisy Halliday. Jak pisałby Philip Roth, gdyby był kobietą
<img src='https://bi.im-g.pl/im/58/d2/17/z24978008M,Lisa-Halliday.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>"Asymetrii" Lisy Halliday nie da się sprowadzić do opisanego w niej romansu autorki z Philipem Rothem. Przyznam nawet, że przez chwilę chciałem napisać tę recenzję nie wspominając ani słowem o Rocie, ale usuwając go z pola widzenia, nie docenilibyśmy wywrotowego potencjału książki.


Bal Francuski z winem, dancingiem i grą w bule oraz inne wydarzenia. Co robić w weekend w Warszawie
<img src='https://bi.im-g.pl/im/eb/d3/17/z24983531M,Swieto-Narodowe-Francji.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W weekend w Warszawie można bawić się na Święcie Narodowym Francji, oglądać czeskie horrory i słuchać Leśmiana


Wanda Warska nie żyje. Mistrzyni jazzu, wokalistka i kompozytorka miała 87 lat
<img src='https://bi.im-g.pl/im/e1/d0/17/z24971233M,Wanda-Warska--1963-r-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Wanda Warska zmarła w sobotę w Laskach pod Warszawą. Trzy lata temu przeszła ciężki udar, była sparaliżowana, poruszała się na wózku inwalidzkim. Agnieszka Osiecka powiedziała o niej kiedyś: to prawdziwa artystka.